Valgevene meeleavalduste plakatite näitus “Ma tulen välja”

Valgevene meeleavalduste plakatite näitus “Ma tulen välja”

-

Teisipäeval, 25. mail kl 15 avatakse keskkonnas Teams

Valgevene meeleavalduste plakatite näitus “Ma tulen välja”,

millega on Tartus Eesti Kirjandusmuuseumi fuajees võimalik tutvuda kuni jaanipäevani.

2020. aastat peetakse Valgevenes rahva ärkamise aastaks. Rahvarohkete, kuid rahumeelsete protestidega on inimesed näidanud üksteisele ja kogu maailmale, et 26 aastat kestnud president Aljaksandr Lukašenka režiim peab lõppema.

Näitus on pühendatud 2020. aasta Valgevene meeleavalduste plakatitele. Naljakad, julged, liigutavad, teravad – sellistena tõmbasid nad tähelepanu Valgevene ühiskonna probleemidele, aga ka valgevenelaste loovusele ja huumorimeelele.

“Nii pikk, jõuline ja samas rõhutatult vägivallatu protest ei saanud mitte tekitada imetlust. Järsku näitasid valgevenelased end teisest küljest. Sajad tuhanded läksid tänavale. Nad aitasid ja toetasid üksteist, ignoreerides seda, mis neid varem hirmutas, ning teadvustades, millega nad riskivad. Mõne nädala pärast ilmus Valgevenes midagi, mida ei saa ära võtta – sündis kodanikuühiskond. Tundus, nagu oleks meid üksteisele näidatud, ja me hakkasime üksteisele meeldima.” Nii kirjutab eessõnas raamatule “Ma tulen välja” selle autor Lesha Pearce. Selle aasta aprillis ilmunud raamatusse on kogutud üle 350 protestiplakati pildi, millest väike osa avaneb meie näitusel. Valgevene fotograafid Aliaksei Kolbun ja Olya loL’ loovad ettekujutuse, milline see protest välja nägi ja milline ühtekuuluvuse õhkkond tänavatel valitses. Plakatid avavad keelelis-kultuurilise vaatenurga, mille kaudu avaneb rahvalik hinnang toimunule.

Näitus on austusavaldus kõikidele sadadele tuhandetele meeleavaldustes osalejatele, kes näitasid julgust ja valmidust seista oma tuleviku eest rahumeelselt, aga kindlalt.

Avamisel saavad sõna Eesti-Valgevene Ühingu juhatuse liige Yulia Rebase, raamatu “Ma tulen välja” koostaja Lesha Pearce ning näituse fotograafid Aliaksei Kolbun ja Olya loL’.

Näitust ilmestab valik Eesti Kirjandusmuuseumi arhiivraamatukogus leiduvaid valgevene kirjanike tõlkeid ja folkloristika osakonna teaduskoostöö tulemusi valgevene kolleegidega.

Avamise veebilink: Click here to join the meeting

Näituse korraldas Eesti-Valgevene Ühing MTÜ. Näitust toetavad Eesti Kirjandusmuuseumi teadusprojekt EKM 8-2/20/3 ja Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Eesti-uuringute Tippkeskus TK145).

Info: Anastasiya Fiadotava, anastasiya.fiadotava@folklore.ee;

Piret Voolaid, piret.voolaid@folklore.ee