Prindi see lehekülg

Tiina Sulg

Eesti ulmekogukonna virtuaalsed väljundid

Tartu Linnaraamatukogu

Eesti ulmekogukond on üsna aktiivne wõrgu võimaluste kasutaja. Läbi aegade on erinevad kanalid omanud erinevat osatähtsust, aga päris välja surnud ei ole veel miski.

Alates 6. maist 1996 on käigus meililist sf2001@obs.ee. Listiga liitumine on vaba, teemaks ulmekirjandus. Listil on olemas arhiiv http://www.obs.ee/cgi-bin/majordomo/index/sf2001, kust saab lugeda ka aastatetaguseid kirju.

Ulmekirjanduse Baasi (http://www.dcc.ttu.ee/andri/sfbooks) eksistentsi algust märgib kuupäev 21. juuni 1997. Tegemist on ühest küljest bibliograafilise andmebaasiga, teisalt lugemiselamuste koondajana. Kui vahepeal tundus, et arvustuste kirjutajad hülgavad Baasi ja panevad elamused kirja pigem oma blogidesse, siis nüüd on arvustuste laekumise tempo enam-vähem taastunud. Oodatud on ka uued arvajad, vaja on vaid end registreerida.

Virtuaalne ulmeajakiri Algernon tegutseb 1998. aasta novembrist. Algselt oli tegu kuukirjaga, aga kuna tegu on vabatahtliku üritusega, siis viimastel aastatel on tegijatel jaksu jätkunud kvartalikirja jaoks. Vana Algernon (1998-2003) asub http://www.obs.ee/cgi-bin/w3-msql/algernon/index.html, uus (2004-praeguseni) http://zzz.ee:8080/docs/ROOT/Algernon.

2005. aasta suvest on käigus ulmeportaal www.ulme.ee, kus on olemas foorum, uudisteriba, lingikogu, Stalkeri nimekirjad ja Eesti Ulmeühingut tutvustav info. Alles on ka vana ulmeühingu lehekülg http://www.obs.ee/~taavi/esfa/, mis loodi 1997. aasta jaanuaris, aga kuhu 2004. aastast alates enam uut infot juurde ei lisandu.

Ulmekirjandusest ja ulmefilmidest kirjutavaid blogipidajaid on päris palju. Ulmikute seltskonnas tuntuimad on vast Jüri Kallase ulmeblogi http://ulmeseosed.blogspot.com/, Gert Moseri filmiblogi http://trash-can-dance.blogspot.com/, Raul Sulbi raamatublogi http://needread.wordpress.com/. Keskmisest tihedamini on ulmest juttu Metsavana blogis, http://full-metal-metsavana.blogspot.com/, Ove Hillepi mängudeblogis http://hillep.wordpress.com/, Mr. Costello blogis http://mrcostello.wordpress.com/ulme/, klmu blogis http://trakyllmaprokrastineerinj2lle.blogspot.com/, kolme blogis http://loterii.blogspot.com/ ja ka Tartu Linnaraamatukogu lugemiselamuste blogis http://lugemissoovitus.wordpress.com/. Kuraditosin kirjutajat on fantaasiakirjandusese blogil http://hirveloss.blogspot.com/.

Kõige värskem, kõigest kuuvanune ulmekirjandusega seotud blogi on www.jutulabor.blogspot.com, mis koondab juba 22 autorit, kes sooviksid harjutada ulmejuttude kirjutamist. Autoriks saamiseks tuleb kirjutada katsejutt, jutte arvustada võivad kõik soovijad.

Sel aastal on osa ulmehuviliste omavahelisest suhtlusest kolinud Facebooki. Oma koht on nii Eesti Ulmeühingul kui igaaastasel ulmehuviliste kokkusaamisüritusel Estcon.

Ja veel. Eesti Ulmeühingu poolt väljaantav auhind Stalker on vist Eesti ainuke kirjandusauhind, kus läbi aastate on hääletamine käinud ainult e-posti teel.