Eesti- uuringute Tippkeskuse aastakonverentsi ettekandeid on võimalik järele vaadata
07.12.2020
Eesti-uuringute Tippkeskuse selleaastase konverentsi „Dialoogid Eestiga: Kaljujoonistest robootikani“ ettekanded on nüüd järelvaadatavad.
20. ja 21. oktoobrini toimus järjekorras X Eesti-uuringute Tippkeskuse aastakonverents. Konverentsi üldteema ühendas kaljujoonised ja robootika ehk esmapilgul hullumeelsed ja ulmelised ideed. Ettekanded andsid sissevaate eesti keele, kirjanduse, folkloori ja muusika uurimisse ehk tippkeskuse raames koostegutsevate uurijate ja asutuste tegevusse. Arutati näiteks moraalseid dilemmasid kiiresti arenevate tehniliste saavutuste taustal, ideoloogiaid ja uskumusi. Jutuks tulid ka eesti keele kõnetehnoloogia rakendamine digihumanitaarias, neuromasintõlge, tehisintellekti usaldamisega seonduvad filosoofilised probleemid, kriisi soolised vaatenurgad, kaks- ja teiskeelsus eesti kirjanduses ning hilismigratsioon.
IT Tippkeskuse EXCITE poolt esines Tallinna Tehnikaülikooli professor Ivo Fridolin, kes analüüsis meditsiinitehnika globaalseid arenguid ja arendusi.
Eesti-uuringute Tippkeskus on aastatel 2016–2023 Euroopa Regionaalfondi rahastusel Eesti Kirjandusmuuseumi juures töötav teaduskonsortsium, mis tegeleb Eesti etniliste rühmade keele- ja kultuurinähtuste komplekssete uuringutega. Nii kohalikud kui ka rahvusvahelise mõõtmega üldkonverentsid sarjast „Dialoogid Eestiga“ toimuvad tavapäraselt kaks korda aastas.
Eesti-uuringute Tippkeskuses tegutsevad töörühmad tegelevad uuringutega 12 valdkonnaüleses suunas: ajaloolised väljendus- ja kultuuripraktikad; biograafika; digitaalhumanitaaria ja keeletehnoloogia; eetika, keele- ja vaimufilosoofia; kirjakultuur ja kirjandusuuringud; korpuspõhised keele-, kirjanduse ja folklooriuuringud; kõne- ja muusikauuringud; migratsiooni- ja diasporaauuringud; narratiiviuuringud; nüüdiskultuuri (sh meedia) uuringud; soouuringud ning usundi- ja müüdiuuringud.
Konverentsi korraldajad tippkeskuse juht Mare Kõiva, tegevjuht Piret Voolaid ning projektijuht Anne Ostrak tuletavad meelde, et ettekannete põhjal valmivaid või valminud artikleid oodatakse 20. jaanuariks 2021, et avaldada need ajakirjas Mäetagused. Neile, kes soovivad oma teema läbi kirjutada inglise keeles, pakutakse avaldamisvõimalust ajakirjas Folklore. Kaastöö vormistamise juhendid leiab ajakirjade kodulehelt.
Kõik konverentsi „Dialoogid Eestiga: Kaljujoonistest robootikani“ ettekanded on järelvaadatavad juuresoleva lingi kaudu (lingitud ettekandjate nimede juurde): https://folklore.ee/CEES/2020/dialoogideestiga/kava.pdf
Ajakiri Mäetagused: http://www.folklore.ee/tagused/submiss.htm
Ajakiri Folklore: https://www.folklore.ee/folklore/
Fotod: Alar Madisson/Eesti Kirjandusmuuseum