Ilmunud on ajakirja Mäetaguste 85. number
26.04.2023
Ajakirja 85.number on saadaval nii trükisena kui ka veebis ning uus number keskendub inimese analüüsimisele nii meditsiini kui antropoloogia vaatenurkadest.
Väljaande avaartiklis annab Eeva Kesküla antropoloogi vaate tööle kaevurite ja diginomaadide näitel. Töö on inimeseks olemise lahutamatu osa. Artikkel annab ülevaate peamistest printsiipidest töö uurimisel antropoloogilisest perspektiivist ning analüüsib seda, kuidas on muutunud aja jooksul inimeste hinnang oma tööle ja positsioonile ühiskonnas.
Inimese ja tema enesepeegeldustega tegeleb Piret Paal artiklis „„Tühi tuba“ ehk eneserefleksioon ja visuaal-tekstuaalne juhtumiuuring hingelise abi andmise õpetamisest ja õppimisest“.
Anu Korb on võtnud vaatluse alla lapse Siberi eestlaste sünniga seotud kombestiku sünnituslood
Aivar Jürgenson heidab pilgu eestlaste väljarändamislugudesse 19. sajandil artiklis „Musta mere ranniku eesti asunikud malaaria meelevallas“.
Albert Camus’ eksistentsialismi jooni Priit Pärna filmides otsib ja analüüsib Paul Kaspar Nurk, kes selle uurimusega pälvis mullu õpilaste teadustööde konkursil III preemia, Eesti Kunstiakadeemia äramärkimise ja Eesti-uuringute Tippkeskuse eriauhinna.
Veel kaugemat ajalugu käsitlevad Andrew Schumann ja Vladimir Sazonov artiklis „Mesopotaamia jumalanna Nanāia mõjudest Kesk- ja Lõuna-Aasias“.
Irina Sedakova ja Marina Valentsova meenutavad oma õpetajat akadeemik Nikita Tolstoid tema sajanda sünniaastapäeva valguses.
Ajakiri annab ülevaate toimunud konverentsidest ja ilmunud erialakirjandusest, artiklitele on lisatud ingliskeelsed kokkuvõtted.
Eelretsenseeritav teadusajakiri Mäetagused ilmub Eesti Kirjandusmuuseumis järjepidevalt aastast 1996 ja kõnealune number on veebis loetav aadressil: