Uudised

Natali Ponetajev, Getter Lauk, Mathilda Matjus ja Dr. Monika Linder Berliini Riigiraamatukogus

Foto Natali Ponetajev, EKM

Eesti Rahvaluule Arhiivi töötajad tutvusid Berliini Riigiraamatukogus 18. sajandi eesti regilaulude üleskirjutistega

19.06.2023

Eesti Rahvaluule Arhiivi töötajad Mathilda Matjus, Getter Lauk ja Natali Ponetajev külastasid 12. juunil Berliini Riigiraamatukogu (Staatsbibliothek zu Berlin) ja tutvusid Johann Gottfried von Herderi kogus olevate ühtede vanimate säilinud eesti regilaulu tekstidega.

 

Saksa suur mõtleja ja kirjanik Johann Gottfried Herder koostas 1770. aastatel kultuurilooliselt olulise kogumiku Euroopa rahvaste lauludest, millega ta soovis näidata kõigi rahvaste ühisosa. Laulude kogumise ja avaldamisega trükisõnas pani Herder aluse mitmete väikerahvaste rahvuslikule eneseteadvusele ja mõjutas oma tööga tulevasi rahvusteadlasi, sh näiteks Jakob Hurta.

 

1778/1779. aastal ilmus Herderi kogumikust täiendatud versioon pealkirjaga “Volkslieder”, mis sisaldas ka kaheksat eesti regilaulu. Eesti regilaulude tekstid saatis Herderile Põltsamaa pastor August Wilhelm Hupel, kes oli lauludele lisanud kommentaare ja saksakeelse tõlke. Neidsamu 18. sajandist pärit käsikirju, mis on hoiul Preisi käsikirjade osakonnas Berliini Riigiraamatukogus, tutvustas meie töötajatele osakonna juhataja dr. Monika Linder.

 

“Esmakursuslastena folkloristika aluste loengus kuulsime, kui olulisel kohal seisab Herderi rahvalaulude kogumik eesti rahvaluule ajaloos. Oli suur au käsikirja oma silmaga näha ja originaalist lugeda,” sõnasid noored folkloristid. “See oli uskumatu tunne lugeda mitusada aastat tagasi üles kirjutatud eestikeelseid laule ja tunda ära tuttavaid motiive regilauludest, mis meie arhiivis hoiul on.”

 

Berliini Riigiraamatukogu külastus ja tutvuste sõlmimine oli oluline samm, et mõne aja pärast avaneks võimalus üleskirjutuste originaalidega tutvuda ka Eesti Kirjandusmuuseumis.

Kas leidsid, mida otsisid? *