8. septembril algusega kell 11.00 toimub kirjandusmuuseumi saalis lugemistund
05.09.2023
Tähistame koos lugemistundi ning loeme armsaid ja põnevaid raamatuid ning käsikirju Eesti Kirjandusmuuseumi töötajate ja Mart Reiniku Kooli 8. klassi õpilastega.
Kirjandusmuuseumi töötajad loevad katkendeid enda koostatud raamatutest, aga ka arhiivikäsikirjadest ja vanadest ajalehtedest. Lugejate hulgas on nii raamatukoguhoidjaid, toimetajaid, kirjandus- ja folkloristikateadlasi, kuid kooslugemisel osalevad ka Reiniku kooli 8. klassi noored. Lugemiskava on kirev ja mitmekesine, kuuleb katkendeid näiteks Lydia Koidula ja Fr. R. Kreutzwaldi, Jaan Kaplinski ja Hellar Grabbi kirjavahetusest, elulugusid, vanasõnu ja nende seletusi, koha- ja usundilisi jutte, loomapärimust jpm.
Ettelugemisele tulevad:
Mathilda Matjus – Kogumisvõistlus „Kohtumised metsloomadega“
Reet Hiiemäe – Pärimuslikud märgid ja sümbolid Eestis
Mall Hiiemäe – Virumaa vanad vaimujutud
Mari-Ann Remmel – Aada Aasa „Igal asjal on kaks otsa: akats ja lõpets“
Eda Kalmre – Kriimani kriimud lood. Mõis ja saja-aastane küla
Reiniku kooli 8.a klass – Zoja Idvani elulugu EKM kogust.
Reiniku kooli 8.a klass – Kes otsib, see leiab: 1111 eesti vanasõna selgituste ja kommentaaridega
Helle Maaslieb – „Ma-ilm ja mõnda, mis seal sees leida on: tullosaks ja öppetlikuks aeawiteks Ma-rahwale“ 1848-1849
Kanni Labi – Fr. R. Kreutzwaldi ja Lydia Koidula kirjavahetus
Sirje Olesk – Sõprade kirjad on su poole teel. Jaan Kaplinski ja Hellar Grabbi kirjavahetus 1965-1991.
Maarja Hollo – Bernard Kangro „Jäälätted“
Nikolay Kuznetsov – Betti Alveri luuletused komi keeles
Valdo Valper – Kotusse päält jutt. Jakob Hurda rahvaluulekogust
Lugemistund kantakse üle ka KirmusTV vahendusel:
https://www.kirmus.ee/et/kirmusTV
Ühiselt lugedes soovime pöörata tähelepanu lugemise ja kirjaoskuse olulisusele ja mitmekesisusele meie igapäevaelus. Kuigi 21. sajandil võtame kirjaoskust kui elu loomulikku osa, on emakeelne kirjasõna küllalt noor, pelgalt paari sajandi vanune. Selle napi ajaloo jooksul on kirjasõna kasutus tugevalt laienenud, ulatudes Piiblitõlgetest ja ajalehtedest näiteks eri slängide ja noortekeele kirjapanekuteni.
8. september on UNESCO rahvusvaheline kirjaoskuse päev. Selle tähistamiseks algatati Soomes 2019. aastal ReadHour ehk Lugemistund, mille eesmärgiks on propageerida lugemist laste ja noorte hulgas. Eestis toimub Lugemistund kolmandat korda ja seda korraldavad Soome Instituut, Tartu Linnaraamatukogu, Tallinna Keskraamatukogu ja Eesti Lastekirjanduse Keskus.
Eelmisel aastal lugesime arhiivraamatukogu eestvõttel koos Tõnis Lukasega. Sel aastal kutsume ette lugema kõiki oma muuseumi inimesi. Iga soovija loeb 5-6 minutit enda-oma töörühma-kolleegide kirjutatud või koostatud raamatust, kogumikust või käsikirjast-arhiiviallikast, mis hetkel töölaual on.
Lugemiskava saab kindlasti fantaasiarohke, kirev ja mitmekesine!
Ettelugemine algab meie saalis 8. septembril kell 11.00 ja lõppeb siis, kui kõigil soovijatel on loetud. Kutsume saali ka pealtvaatajaid, meiega koos tulevad lugema meie head naabrid - Reiniku kooli 8. klassi noored.
Sellel aastal toimub lugemistund 8. septembril, reedel, kell 11-12.00 ja KÕIK on oodatud lugema – oma kodus, tööl, tänaval, koolis, lasteaias, raamatukogus ning seda üksi või koos sõprade, pere või grupi lugemishuvilistega.
Lisaks sellele toimuvad Tartus ja Tallinnas mitmed lugemistunnile pühendatud üritused.