Uudised

Toomas Abiline loengut pidamas

Alar Madisson, EKM

29. veebruaril toimub Toomas Abilise kuraatorituur näitusel “Nähtamatu valgus. Vabamüürlus Eestis kahe ilmasõja vahel”

26.02.2024

Sel neljapäeval, 29. veebruaril toimub kuraatorituur näitusel “Nähtamatu valgus. Vabamüürlus Eestis kahe ilmasõja vahel”.

Kuraatoriks on üks näituse koostajatest- Toomas Abiline (Tallinna Linnamuuseum).

 

Rahvusliku enesemääratluse ning rahvusriikide tekkimisega 19. sajandi Euroopas kaasnes huvitav nähtus – koos rahvusluse ja rahvusromantismiga käis üle Euroopa võimsa lainena kasvav huvi müstitsismi ning okultsete ja esoteeriliste teadmiste vastu. Lääne esoteerika jõulisimaks esindajaks oli teosoofia, seda ka Eestis.

Teosoofiast olid tugevalt mõjutatud 1920. aastatel asutatud ühisvabamüürlaste loožid Kalevipoeg, Sveta Nezrimago ja Za Vernost. Loožidesse koondus nii eesti kui ka vene rahvusest haritlasi, kes olid haaratud kõrgetest ligimesearmastuse ja igavese tõe otsingute ideedest ning pühendunud okultsete ja filosoofiliste süsteemide uurimisele.

Loožide liikmeiks olid antikvaar ja raamatukaupmees Harald Liiker, kirjanik Mait Metsanurk, kunstnikud Helmi Reise ja Karl Hoerschelmann, filosoofid ja poeedid Mihhail Janson ja Mihhail Sidorov jt. Looži Kalevipoeg tegevust on tutvustanud teadmamees Gunnar Aarma, kelle vanemad August ja Liisi Aarma olid Kalevipoja looži liikmed.
Näitus pakub sissevaadet ühe osa 1920.–1930. aastate Eesti inimeste spirituaalsete otsingute varjatud maailma. Näitusel on eksponeeritud tollaste loožide liikmete raamatuid, kunsti, originaalkäsikirju jpm.

 


Näituse kuraatoriteks on Meelis Piller ja Toomas Abiline (Tallinna Linnamuuseum).

 

Näitus jääb avatuks veebruarikuu lõpuni ning viimane kuraatorituur näitusel toimub 29. veebruaril kell 17.00.

 


Kuraatorituuridele registreerumise link: https://bit.ly/4bjoZHx

Kas leidsid, mida otsisid? *