Uudised

pilt Siilist Rahvakalendri kolletamispäevast

Anni Mäger, Rahvakalender 14.10 kolletamispäev

Ilmus oktoobrikuu uudiskiri

16.10.2024

Ilmunud on Eesti Kirjandusmuuseumi oktoobrikuu uudiskiri.

"Sügis on toonud Eesti Kirjandusmuuseumi olulisi sündmusi, mis rõhutavad meie asutuse tähtsust rahvusvahelisel teadusmaastikul ja sihipärast panustamist Eesti kultuuris," kirjutab meie direktor Piret Voolaid uudiskirja eessõnas.

Sel aastal osaleb Eesti Kirjandusmuuseum kui teadus- ja arendusasutuse korralise välishindamise mahukas protsessis. Kevadel esitasime asutuse seitsme aasta teadustegevuse eneseanalüüsiraporti, 19. septembril külastas meid seitsmest väliseksperdist koosnev rahvusvaheline komisjon, kes vaagis meie sisutegevuse teaduslikku ja ühiskondlikku mõju ning akadeemilist jätkusuutlikkust.

Hindamisprotsess on meeskonnapõhine jõupingutus, mille õnnestumisele aitasid kaasa kõik meie kolleegid. Kuigi lõplikke otsuseid saame oodata 2025. aastal, innustab selline hindamine ka meid endid oma teadustegevust ja strateegilisi eesmärke analüüsima, et edaspidigi kõrget rahvusvahelist taset hoida ja tugevdada.

5. oktoobril allkirjastati Viljandis koostööleping Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eesti Pärimusmuusika Keskuse vahel ning see partnerlus süvendab meie ühiseid jõupingutusi, et hoida pärimusmuusika elujõulisena ning muuta selle uurimist ja taaskasutust veelgi lihtsamaks ja kättesaadavamaks. Koos oleme pühendunud sellele, et pärimusmuusika kogumine ja teaduslik mõtestamine areneks ning leiaks ühiskonnas laia kandepinda.

Sel sügisel on alanud ka põnevad uued koostööd.

23. septembril kogunesime koos Südalinna Kultuurikeskuse juhtgrupiga Tartu rahuläbirääkimiste laua ümber SIURU-lindu püüdma, et korraldada koos kevadel SIURU-teemaline teaduskonverents, mis avaks laiemale üldsusele meie kultuuriloos tähtsat rolli omanud SIURU-linnu müütide tagamaid.

18.–19. oktoobril kutsume kultuuri- ja kirjandushuvilisi taas endale külla - koostöös Ene Mihkelsoni Seltsiga toimub luuletaja ja proosakirjaniku 80. sünniaastapäevale pühendatud konverents "Inimene algab sõnast".

Sündmusega meenutame eesti nüüdiskirjanduse ühe sügavama autori loojaisiksust ja arutleme tema teoste tänapäevase tähenduse üle.

Kahepäevasel konverentsil esinevad ettekannetega Viivi Luik, Rein Veidemann, Eneken Laanes, Hasso Krull, Agnė Bernotaitė, Tiina Kirss, Janika Kronberg, Eduard Parhomenko, Fred Puss, Galina Ponomarjova ja Marju Lauristin.

Samuti esitletakse kaht trükisooja koguteost: „Tetraeeder karjamaal. Ene Mihkelsoni eluraamat“ (Tänapäev, 2024), mille on koostanud Marju Lauristin ja Sirje Olesk ning „Peaaegu kõik. Ene Mihkelsoni tõlgenduskogumik 2005–2024“ (TÜ Kirjastus, 2024), mille koostasid Aija Sakova ja Mart Velsker.

Avatakse näitus „Varemed ja vahtrad. Ene Mihkelsoni tekstimaastikud“, mille kuraator on Aija Sakova.

Konverentsist teeb ülekande ka KirmusTV

https://www.kirmus.ee/et/kirmusTV

Olete oodatud!

 

Kutsume oma sõpru ja toetajaid osalema Eesti Rahvaluule Arhiivi kogumisaktsioonides:  kuni 3. novembrini on võimalus saata kaastöid "Aasta lind KÄGU" küsitluskavale oma lugusid ja pärimust aasta linnu käo kohta. Kaastöö võib kirjutada vabas vormis või vastata küsimustele. Kuni aasta lõpuni on võimalus vastata kahele küsitluskavale: "Vanavanema hääl" ,millega kutsume talletama oma vanavanemate mälestusi ning "Kunsti puudutus", mille käigus kogume mälestusi kunstist inimeste igapäevaelus.

Vaata lisaks:

https://www.kirmus.ee/et/tegevus/kogumisvoistlused

 

Tutvu värske uudiskirjaga lähemalt siin:

 

https://bit.ly/4haxBD5

Kas leidsid, mida otsisid? *