Kirjandusmuuseumi väike kunstikogu on Eesti Kultuuriloolise Arhiivi (EKLA) üks osa, sellest lähtuvad kogumisprintsiibid ja teema valikulisus: eesti kirjanikud ja nende loominguga seonduv. EKLA lugemissaalis asuv alfabeetiline kartoteek on koostatud
- autorite järgi ja
- portreteeritute järgi (osaline).
Märksõnakartoteek allikaliikide järgi puudub.
Kogus on hoiul põhiliselt eesti kirjanike portreed ja autoportreed, illustratsioonid teostele jms; esindatud on
- maal,
- skulptuur,
- ulatuslikumalt graafika,
- samuti eesti kunstnike nahkehistöö.
Kunstiteosed on laekunud ja laekuvad põhiliselt annetustena ja loovtegelaste tervikarhiivide üleandmisel muuseumile, ostusummad on piiratud.
Maal
158 maali piirdaatumitega 1810-1992; mõne maali autor on määratlemata, loomisaasta tuvastamata; kasutatud on erinevaid tehnikaid: õli, seepia, akvarell jm., alusmaterjaliks lõuend, paber, papp jm. Esindatud autoreid: Tõnis Grenzstein, Oskar Kallis, Endel Kõks, Ilmar Malin, Elmar Kits, Gustav Raud, Paul Raud, Aleksander Suuman, Enn Põldroos, Eduard Ole, Jüri Arrak, Efraim Allsalu, Irina Brzeska, Ilmar Kruusamäe jt.
Skulptuur
77 skulptuuri piirdaatumitega 1880-1990; põhiline materjal on kips, pronksskulptuure on 7, marmorit 4 ja graniiti 2, keraamikat 6, puuskulptuure 7. Esindatud autoreid: August Weizenberg, Jaan Koort, Ferd. Sannamees, August Vomm, Anton Starkopf, Jaan Vares, Aulin Rimm, Endel Taniloo, Otto Kivisalu jt.
Graafika
2913 graafilist lehte piirdaatumitega 1910-1991; kasutatud tehnikad: tuss, söövitus, akvatinta, ofort, pliiats, linoollõige, kuivnõel jm. Kõige mitmekesisem on raamatuillustratsioonide valik - nt J. Arraku illustratsioon E. Vetemaa romaanile "Kalevipoja mälestused", E. Wiiralti illustratsioonid E. Tennmanni õpikutele "Loovale usule IV" ja "Usuõetuse lugemik II".
Näited kunstikogust