Näitused

Toimunud näitused
Mis nägu on saatus?
MILLEST RÄÄGIVAD MARI MUSTRID?
Kõrgema Kunstikooli Pallas näitus “Vaimustav"
Varemed ja vahtrad. Ene Mihkelsoni tekstimaastikud
Meie Tartu: Tartu College´i 50 aastat

Anne Rudanovski personaalnäitus "Raamatud: hinnatud ja hüljatud"

Anne Rudanovski personaalnäitus "Raamatud: hinnatud ja hüljatud"

14.04.0005
29.08.2025

 

​​​​​​11. aprillil avame skulptori ja paberikunstniku ANNE RUDANOVSKI raamatu kui formaadi tähendusi uurivate ja küsimusi püstitavate näituse, mis on visuaalne kultuuriantropoloogiline uurimus, mille keskne teema on raamat ning lugemine.

 


Anne Rudanovski näitus "Raamatud: hinnatud ja hüljatud" Eesti Kirjandusmuuseumis on visuaalkultuuriline uurimus, mis käsitleb raamatu muutuvat rolli kaasaegses ühiskonnas.

Väljapanek toob Kirjandusmuuseumisse valiku teoseid 2021. aastal Kondase keskuses eksponeeritud näituselt _Hinnatud ja hüljatud raamatud IV: Lugemine_. Tol ajal oli füüsiline ligipääs näitusele pandeemia tõttu piiratud – publikuni jõudis näitus suletud uste taga salvestatud videotuurina.

Rudanovski töö lähtematerjaliks on raamat ise – nii füüsilise objektina kui ka tähendusliku nähtusena. Näitus uurib raamatu ja lugemise tähendust muutuvates ühiskondlikes tingimustes ja küsib, mis juhtub raamatuga siis, kui teda enam ei vajata – või kui teda vajatakse uuel viisil.

Näitusel on eksponeeritud teoseid, mis viitavad selgelt lugemise kui protsessi dekonstrueerimisele. Seinal rippuvad hajutatud tähed loovad visuaalse metafoori teksti laialivalguvusest digiajastul, samas kui vanades puitraamidesse ruudustikena vormistatud paberitööd viitavad kultuuripärandi korrastatud ja arhiveeritud olemusele.

Rudanovski töödes kasutatud käsitsi valmistatud paber on enamat kui esteetiline valik – see on kontseptuaalne žest ja meeldetuletus raamatu algupärasest käsitöölisest kvaliteedist, mida digitaalsed alternatiivid ei suuda pakkuda. Kunstniku lähenemine raamatule kui objektile sarnaneb tema suhtele paberiga – see on korraga kontseptuaalne, kultuurilooline ja isiklikult tunnetuslik, emotsionaalset sidet loov.

Erinevalt paljudest teistest kontseptuaalsetest lähenemistest raamatule tänapäeva kunstis, austab Rudanovski raamatut kui sümboolset objekti. Ta mõtestab ümber ja avab raamatuformaadi enda – pannes meid mõtlema mitte ainult sellele, kuidas me loeme, vaid ka sellele, miks me loeme ja mis tähendus on tekstil meie kollektiivses kultuurimälus.

"Raamatud: hinnatud ja hüljatud" suhestub sügavalt oma konteksti – nii ajalooliselt kui institutsionaalselt. Kui Kondase keskuse näituse üheks lähtekohaks oli Viljandi endine raamatukoguhoone, siis Eesti Kirjandusmuuseum on näituse jaoks iseäranis sobiv keskkond, võimendades dialoogi kultuuripärandi hoidmise ja selle pidevalt muutuva tõlgendamise vahel. 

 

Varem on sarja kuulunud järgmised näitused:  

– Hinnatud ja hüljatud raamatud I: Varamu (Kondase keskus, Viljandi, 2017)  

– Hinnatud ja hüljatud raamatud II: Aja kadumine (Vikmani galerii, Mänttä, Soome, 2018)  

– Hinnatud ja hüljatud raamatud III: Unustamise vajadus (TYPA galerii, Tartu, 2018)

 

 

AUTORIST:

*Anne Rudanovski on Eesti skulptor ja Kõrgema Kunstikooli Pallas professor, kes on hariduse omandanud Eesti Kunstiakadeemias. Tema pühendunud lähenemine kunstiharidusele tõi talle 2024. aastal nii Eesti aasta kutseõpetaja kui ka Tartu aasta õpetaja tiitli. Paralleelselt akadeemilise ja loomingulise tööga täiendab ta end Tallinna Ülikoolis kunstiteraapiate magistriõppes.* 

*Rudanovski on Paberimuuseumi (praegune TYPA) ja Eesti Origami Keskuse asutaja, luues nii platvormi paberikunsti ja origami arenguks ning populariseerimiseks.*

 

 

Vaata lähemalt Anne Rudanovski loomingu kohta:  https://rudanovski.com/home/

Kevad piltpostkaartidel

detail kevadlilledega postkaardilt

Kevad piltpostkaartidel

24.03.2025
30.05.2025

Alates 24. märtsist kuni maikuu lõpuni on kirjandusmuuseumi fuajees

võimalik tutvuda väljapanekuga "Kevad piltpostkaartidel" (Folkloristikaosakonna rakendusliku teadusarhiivi EFITA kogust),

kaardid valis näitusele folkloristika osakonna praktikant Karin Koiduaru.

 

Näitus jääb avatuks maikuu lõpuni.

E-R kell 9-17.00.

 

Olete oodatud näitustele!

Fotonäitus Tartu noorest kirjarahvast

Foto: Alar Madisson/Eesti Kirjandusmuuseum

Foto: Alar Madisson/Eesti Kirjandusmuuseum

Fotonäitus Tartu noorest kirjarahvast

30.09.2022
12.01.2029

30. septembril tähistati Eesti Kirjandusmuuseumis piduliku ettekandepäevaga Eesti Kirjanike Liidu 100. aastapäeva. Lisaks kõnedele avati ka kaks näitust, millest üks on vaatamiseks linnarahvale üleval olnud juba paar nädalat.  Kirjandusmuuseumi otsaseinal on olnud alates kevadest 2019 kirjandusmuuseumi fotograafi Alar Madissoni näitus Tartu kirjanikest, kuid nende kõrval olev vaba pind täitus nüüd uue väljapanekuga Tartu noorest kirjarahvast. 

Alar Madisson pildistas üles nii luuletajad, prosaistid, kriitikud, teadlased, tõlkijad ja kultuurikorraldajad, kes kirjandusega seotud. Valiku, kes võiksid kuuele uuele pildile mahtuda, tegi ajakirja Värske Rõhk peatoimetaja Hanna Linda Korp. Eelmise portreteeritavate valiku tegid kirjanike liidu Tartu osakond ja kirjandusmuuseum. Korp sõnas, et huvitava tendentsina võib märgata, et noored ei ole enam seotud vaid ühe kohaga. "Noored autorid on hargmaised! Üle poole näitusel osalenutest ei ela ainult - või enam - Tartus, vaid mujal, nt Tallinnas, Østfoldis, Võrus, Kiviõlis, Helsingis… Aga Tartuga on nad ometigi seotud: kes on siin õppinud, Tartust kirjutanud, alustanud kirjutamist siin, elanud pikalt siin, on siit pärit. Tartuga ollakse mõtteliselt seotud isegi siis, kui aktiivselt kohal ei olda", sõnas Korp. 

Nii nagu autorid ei ole enam seotud ühe paigaga, ei ole nad ka seotud enam ühe tegevusega. Nii mõnedki näitusel osalenutest ei defineeri ennast ainult kirjaniku või kirjandusinimesena, vaid tegelevad professionaalselt ka kujutava kunsti või muusikaga. Rollid kattuvad ka valdkonnasiseselt: toimetaja on ühtlasi ka kriitik, tõlkija ja luuletaja, kultuurikorraldaja aga luuletaja ja kriitik.

Näitus Tartu noorest kirjarahvast on avatud järgmised seitse aastat ning seda saab vaadata igal ajal! 

Kas leidsid, mida otsisid? *