MILLEST RÄÄGIVAD MARI MUSTRID?
Näitusel olev pildiseeria "Millest räägivad mari mustrid?" on valminud Tallinna Ülikooli loomingulise projekti aine raames ja pühendatud mari pärimuskultuurile. Näituse ideeliseks lähteks on mari rahvarõiva ornamendid ja tikandid. Oma rahva pärandi ornamentide ja sümbolitega töötamine on aidanud kunstnikul sügavamalt mõtestada loodust, inimese olemust ja enda identiteeti. Ornamendid ja mustrid võivad jutustada rõiva kandjast ja tema saatusest. Selleks, et tikandi salapärase keele sümboleid mõista, otsustas kunstnik neid süvitsi uurida ja teistelegi piltide abil lahti seletada. Tavandmustritest on loodud ka uusi kooslusi, et jutustada lugu veidi erinevas vormis kui sümmeetriline muster rõivastel. Tehnilises plaanis on piltidel ühendatud tikandi selge ülesehitus akvarelli voolavusega. Uus lähenemine mari ornamendi esitlusele ja uued katsetused tikandi kombineerimisel teiste materjalide ja meediumitega aitavad mari rahvakultuuri värske pilguga vaadelda.
Esitatud tähelepanekud mari usundi ja tavade kohta võivad aidata ka teistel rahvastel, eriti soome-ugrilastel, leida ja tõlgendada sümboleid oma kultuurist ning avardada oma maailmataju.
Zhanna Toht soovib, et mari rahvakultuur areneks ja leiaks uusi väljendusi, mis aitaks pidada dialoogi teiste rahvastega, kus kõneldakse sümbolite keeles ja tutvumine üksteisega toimub sügavamal tasandil.
Näitus koosneb 14 teosest akvarelli ja tikandi tehnikas, iga teose juurde kuulub sümbolite, mustrite, ornamentide kirjeldus.
Autorist:
Zhanna Toht (1985) on mari rahvusest kunstnik ja kunstiõpetaja. Alates 2007 aastast elab Eestis, Tallinnas. Zhanna on lõpetanud Tallinna Ülikooli ja Eesti Kunstiakadeemia ühiskava Kunstiõpetaja erialal, MA (2022) . Alates 2023 töötab Tartu Kunstikooli Tallinna osakonna kunstiõpetajana.
Zhanna looming väljendab tema suhet reaalsusega. Teda ümbritsevad looduse motiivid on peamiseks inspiratsiooni allikaks. Zhanna lemmik maalimistehnika on akvarell, mida ta on viljelenud 2012 aastast. Oma loomingus pöörab ta tähelepanu ka inimesele, peamiselt enda tunnetele ja erinevatele läbielamistele.