Anne Rudanovski personaalnäitus "Raamatud: hinnatud ja hüljatud"
11. aprillil avame skulptori ja paberikunstniku ANNE RUDANOVSKI raamatu kui formaadi tähendusi uurivate ja küsimusi püstitavate näituse, mis on visuaalne kultuuriantropoloogiline uurimus, mille keskne teema on raamat ning lugemine.
Anne Rudanovski näitus "Raamatud: hinnatud ja hüljatud" Eesti Kirjandusmuuseumis on visuaalkultuuriline uurimus, mis käsitleb raamatu muutuvat rolli kaasaegses ühiskonnas.
Väljapanek toob Kirjandusmuuseumisse valiku teoseid 2021. aastal Kondase keskuses eksponeeritud näituselt _Hinnatud ja hüljatud raamatud IV: Lugemine_. Tol ajal oli füüsiline ligipääs näitusele pandeemia tõttu piiratud – publikuni jõudis näitus suletud uste taga salvestatud videotuurina.
Rudanovski töö lähtematerjaliks on raamat ise – nii füüsilise objektina kui ka tähendusliku nähtusena. Näitus uurib raamatu ja lugemise tähendust muutuvates ühiskondlikes tingimustes ja küsib, mis juhtub raamatuga siis, kui teda enam ei vajata – või kui teda vajatakse uuel viisil.
Näitusel on eksponeeritud teoseid, mis viitavad selgelt lugemise kui protsessi dekonstrueerimisele. Seinal rippuvad hajutatud tähed loovad visuaalse metafoori teksti laialivalguvusest digiajastul, samas kui vanades puitraamidesse ruudustikena vormistatud paberitööd viitavad kultuuripärandi korrastatud ja arhiveeritud olemusele.
Rudanovski töödes kasutatud käsitsi valmistatud paber on enamat kui esteetiline valik – see on kontseptuaalne žest ja meeldetuletus raamatu algupärasest käsitöölisest kvaliteedist, mida digitaalsed alternatiivid ei suuda pakkuda. Kunstniku lähenemine raamatule kui objektile sarnaneb tema suhtele paberiga – see on korraga kontseptuaalne, kultuurilooline ja isiklikult tunnetuslik, emotsionaalset sidet loov.
Erinevalt paljudest teistest kontseptuaalsetest lähenemistest raamatule tänapäeva kunstis, austab Rudanovski raamatut kui sümboolset objekti. Ta mõtestab ümber ja avab raamatuformaadi enda – pannes meid mõtlema mitte ainult sellele, kuidas me loeme, vaid ka sellele, miks me loeme ja mis tähendus on tekstil meie kollektiivses kultuurimälus.
"Raamatud: hinnatud ja hüljatud" suhestub sügavalt oma konteksti – nii ajalooliselt kui institutsionaalselt. Kui Kondase keskuse näituse üheks lähtekohaks oli Viljandi endine raamatukoguhoone, siis Eesti Kirjandusmuuseum on näituse jaoks iseäranis sobiv keskkond, võimendades dialoogi kultuuripärandi hoidmise ja selle pidevalt muutuva tõlgendamise vahel.
Varem on sarja kuulunud järgmised näitused:
– Hinnatud ja hüljatud raamatud I: Varamu (Kondase keskus, Viljandi, 2017)
– Hinnatud ja hüljatud raamatud II: Aja kadumine (Vikmani galerii, Mänttä, Soome, 2018)
– Hinnatud ja hüljatud raamatud III: Unustamise vajadus (TYPA galerii, Tartu, 2018)
AUTORIST:
*Anne Rudanovski on Eesti skulptor ja Kõrgema Kunstikooli Pallas professor, kes on hariduse omandanud Eesti Kunstiakadeemias. Tema pühendunud lähenemine kunstiharidusele tõi talle 2024. aastal nii Eesti aasta kutseõpetaja kui ka Tartu aasta õpetaja tiitli. Paralleelselt akadeemilise ja loomingulise tööga täiendab ta end Tallinna Ülikoolis kunstiteraapiate magistriõppes.*
*Rudanovski on Paberimuuseumi (praegune TYPA) ja Eesti Origami Keskuse asutaja, luues nii platvormi paberikunsti ja origami arenguks ning populariseerimiseks.*
Vaata lähemalt Anne Rudanovski loomingu kohta: https://rudanovski.com/home/