Uudised

antrobotaanika illustratsioon

Foto: Tiina Mällo

Kuus osapoolt allkirjastavad antrobotaanika alase koostööleppe

22.04.2021

23. aprillil allkirjastavad Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, Eesti Looduseuurijate Selts, MTÜ Avatud Ruumi Instituut, MTÜ Eesti Folkloori Instituut ja Eesti Kirjandusmuuseum memorandumi „Antrobotanicus“.

Antrobotanicus on viieaastane koostöölepe, mis sõnastab eri asutuste ühised huvid ja kokkulepped rahvapäraste taimenimede, taimede kõikvõimalike kasutamisviiside, taimestiku ja kultuuri vastasmõjude ja etnoökoloogia suundumuste alaseks ühistööks.

Memorandum sedastab, et tegemist on järjega Gustav Vilbaste sada aastat tagasi alustatud üldrahvalikule kogumis- ja uurimistööle: „Päritud ja omandatud teadmised, kodumaise taimestiku tundmine ja oskused taimi kasutada, uute taimeliikide tundmaõppimine ja omaksvõtmine, samuti teised taimedega seotud arengud on tõusnud maailma teaduses arvestava tähelepanu keskmesse. Välitööde ja andmekogumisega samaaegselt kulgevad eri valdkondi ühendavad uuringud ja tulemuste tutvustamine.“

Koostöövaldkondadena määratletakse muuhulgas ühiste uurimisprojektide arendamist, ühist kogumistööd ja haridus- ja teadustegevuse tulemuste levitamise ürituste korraldamise kaudu. Samuti plaanitakse ühispublikatsioonide avaldamist ja ühiste ning külalisnäituste korraldamist. 

Tartu Ülikooli farmakognoosia professori Ain Raali sõnul on sellel koostööl kõige muu kõrval ka farmatseutiline väärtus, sest uute ravimtaimede ja nende kasutusviiside leidmine on läbi aegade kulgenud rahvameditsiini kogemusi tundma õppides. „Ravimtaimede alast pärimust on võimalik vaadelda ja kasutada kui ideepanka farmakognostiliste uuringute kavandamisel eesmärgiga parandada rahva tervist tõenduspõhiste vahenditega.“

Memorandumi osapoolteks on Tartu Ülikooli Farmaatsia instituut Ain Raali isikus, Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituut ning Eesti Looduseuurijate Selts Toomas Kuke isikus, MTÜ Avatud Ruumi Instituut Kristel Vilbaste isikus, MTÜ Eesti Folkloori Instituut Andres Kuperjanovi isikus, Eesti Kirjandusmuuseum Mare Kõiva isikus.
 

Kas leidsid, mida otsisid? *