Kreutzwaldi päevade LXVIII teaduslik konverents ja meditsiiniantropoloogia konverents “Medica XVII” vaimse tervise teemadel

-

Lisa üritus kalendrisse 2024-12-17 11:00:00 2024-12-18 17:00:00 Kreutzwaldi päevade LXVIII teaduslik konverents ja meditsiiniantropoloogia konverents “Medica XVII” vaimse tervise teemadel Kutsume huvilis 68. Kreutzwaldi päevade teaduslikule konverentsile Medica XVII: Vaimne tervis, isik ja kogukond kultuuriloolises perspektiivis.   Vaimne tervis ning selle olulisus indiviidi ja kogukonna elus on tänapäeval vägagi palju kõneldud teema. Kuid erinevate muude märksõnade (meele-, närvi- ja vaimuhaigus, hullus) kaudu on teema käsitlemist leidnud ka varasematel aegadel. Paljud probleemid, mida varasemalt häbeneti ja stigmatiseeriti, on tänapäeval osaks inimese positiivsest enesekuvandist. Siiski on teema endiselt täis vastuolusid ning sellest rääkimine võib olla inimeste jaoks keeruline ning uurijate jaoks seotud eetiliste ja metodoloogiliste dilemmadega.   Ootame konverentsile ettekandeid, mis käsitlevad erinevaid vaimse tervisega seotud kultuuriloolisi aspekte ning toovad esile nii erinevate ajastute vahelisi sarnasusi ning järjepidevust kui ka selgeid muutushetki suhtumistes ning kasutatavas sõnavaras. Oodatud on ka refleksiivsed ettekanded, mis käsitlevad uurija valikukohti selliste teemade käsitlemisel.   Konverentsile on oodatud erinevatest ajastutest ning kultuurikontekstidest lähtuvad ettekanded. Käsitleda võib näiteks järgnevaid või nendega haakuvaid teemasid: -vaimse tervise hoidmiseks ja turgutamiseks kasutatavad performatiivsed ja kunstilised praktikad (kunstiringid, kirjutamisteraapia jne) -vaimne tervis ja rühmakuuluvus - marginaalsed rühmad, sotsiaalselt nõrgemal positsioonil olijad, earühmad -vaimne tervis ja sotsiaalmeedia (üksinduse looja vs võimalus oma probleeme läbi kirjutamise kaudu lahendada) -hullus kui kultuuriline müüt tänapäevases perspektiivis -stigmatiseeritud isikute ja kogukondade uurimise metodoloogiline ja eetiline problemaatilisus -vaimne tervis ja argireaalsus   Teese (kuni 300 sõna) ootame 15. novembriks veebivormi kaudu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfga11qlBtw3_K5pZ03AFUkResIsc0nHtPehHRHs-papXNJxg/viewform   Konverentsi korraldavad Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakond ja Eesti Kirjandusmuuseum.   Info: Katre Kikas katre.kikas@folklore.ee - Eesti Kirjandusmuuseum noreply@kirmus.ee Europe/Tallinn public

Kutsume huvilis 68. Kreutzwaldi päevade teaduslikule konverentsile Medica XVII: Vaimne tervis, isik ja kogukond kultuuriloolises perspektiivis.

 

Vaimne tervis ning selle olulisus indiviidi ja kogukonna elus on tänapäeval vägagi palju kõneldud teema. Kuid erinevate muude märksõnade (meele-, närvi- ja vaimuhaigus, hullus) kaudu on teema käsitlemist leidnud ka varasematel aegadel.
Paljud probleemid, mida varasemalt häbeneti ja stigmatiseeriti, on tänapäeval osaks inimese positiivsest enesekuvandist. Siiski on teema endiselt täis vastuolusid ning sellest rääkimine võib olla inimeste jaoks keeruline ning uurijate jaoks seotud eetiliste ja metodoloogiliste dilemmadega.

 


Ootame konverentsile ettekandeid, mis käsitlevad erinevaid vaimse tervisega seotud kultuuriloolisi aspekte ning toovad esile nii erinevate ajastute vahelisi sarnasusi ning järjepidevust kui ka selgeid muutushetki suhtumistes ning kasutatavas sõnavaras. Oodatud on ka refleksiivsed ettekanded, mis käsitlevad uurija valikukohti selliste teemade käsitlemisel.

 

Konverentsile on oodatud erinevatest ajastutest ning kultuurikontekstidest lähtuvad ettekanded. Käsitleda võib näiteks järgnevaid või nendega haakuvaid teemasid:

-vaimse tervise hoidmiseks ja turgutamiseks kasutatavad performatiivsed ja kunstilised praktikad (kunstiringid, kirjutamisteraapia jne)

-vaimne tervis ja rühmakuuluvus - marginaalsed rühmad, sotsiaalselt nõrgemal positsioonil olijad, earühmad

-vaimne tervis ja sotsiaalmeedia (üksinduse looja vs võimalus oma probleeme läbi kirjutamise kaudu lahendada)

-hullus kui kultuuriline müüt tänapäevases perspektiivis

-stigmatiseeritud isikute ja kogukondade uurimise metodoloogiline ja eetiline problemaatilisus

-vaimne tervis ja argireaalsus

 

Teese (kuni 300 sõna) ootame 15. novembriks veebivormi kaudu:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfga11qlBtw3_K5pZ03AFUkResIsc0nHtPehHRHs-papXNJxg/viewform

 

Konverentsi korraldavad Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakond ja Eesti Kirjandusmuuseum.

 

Info: Katre Kikas katre.kikas@folklore.ee

Kas leidsid, mida otsisid? *