Kirjandusmuuseumi töötajad Eesti digitaalhumanitaaria aastakonverentsil
07.11.2022
Eesti Kirjandusmuuseum koos Tallinna Ülikooli, Eesti Digitaalhumanitaaria Seltsi ja SIEFiga (Société Internationale d´Ethnologie et de Folklore) korraldas 5.-7. oktoobril 2022 Tallinna ülikoolis Eesti digitaalhumanitaaria aastakonverentsi DHE 2022, mille fookuses oli seekord keele- ja kultuurimuutuste analüüs („Shifts in language and culture: computational approaches to variation and change“). Konverentsi korraldasid Andres Karjus, Liisi Laineste, Kaisa Langer, Mari Sarv, Kadri Vider ning konverentsi toetas Eesti Kultuurkapital ja Euroopa Liit Regionaalarengu fondi kaudu.
Konverentsil oli ligi 50 osalejat Eestist, Soomest, Rootsist, Türgist, Itaaliast, Poolast, Ukrainast, Indiast, USAst ja mujalt. Konverentsi esimesed kaks päeva olid pühendatud ettekannetele ning kolme plenaarloenguga esinesid Maximillian Schich (CUDAN Open Lab), Coppelie Cocq (Umea ülikool) ja Barbara McGillivray (King’s College London). Konverentsi raames toimus ühepäevane SIEFi eripaneel “Variation and change in digital folk practices”, kus analüüsiti erinevate sotsiaalsete gruppide (videomängurite, koolilaste, meemitegijate, elamusfotograafide jt) digitaalset vernakulaarset pärimust. Ülevaate TLÜ digihumanitaaria õppesuunast andis Piret Viires ning CUDAN keskuse tegemistest Maximilian Schich. Konverentsi kolmandal päeval toimusid töötoad raamatukogude ja arhiivide kataloogimispraktikatest (Coppeie Cocq), animatsioonide tegemisest R programmeerimiskeeles (Jaagup Kippar) ning eesti keele sõnu analüüsivast veebirakendusest (Kais Allkivi-Metsoja).
Eesti Kirjandusmuuseumist esinesid konverentsil Mare Kalda, Liisi Laineste, Kaisa Langer, Olha Petrovych, Mari Sarv ja Kadri Vider.
Vt konverentsi programmi, plenaarloengute salvestusi ja online-sessioonidel toimunud ettekandeid on võimalik peatselt konverentsi kodulehel ka järele vaadata.