Seto leelo nüüd noodikirjas: värske veebikeskkond vanale traditsioonile
11.02.2025
Valminud on uus originaalne noodikiri, „Seto leelo noodikiri“, mis tutvustab ja õpetab seto leelo ainulaadset mitmehäälsust.
Veebirakendus valmis loovuurimusprojekti "Seto mitmehäälse laulu õpetamine alternatiivse noodikirja abil" tulemusena, mida kureeris meie juhtivteadur Janika Oras.
Tegemist on kõigile avatud veebirakendusega, kus saab seto noodikirjas laule vaadata, ühe või mitme hääle kaupa kuulata ja ka ise kirjutada. Rakendus sisaldab juba sadakond viisi, paljudel on juures arhiivisalvestus.
Seto noodikirja tutvustab “Leelokool” Seto laulupärimuse keskkonnas. Siin saab samm-sammult õppida viise ja mitmehäälsuse põhimõtted.
Seto noodikiri on alternatiivne noodikiri, mis visualiseerib läänelikust 5-joonelisest noodikirjast paremini seto erilist vana helilaadi, pooltoon-poolteistoon-laadi. Ühtlasi on seto noodikiri tavalisest noodikirjast märksa lihtsam ega eelda kasutajalt nooditundmist. Tuntud väljend „seto terts“ ütleb, et seto leelo, nagu traditsiooniline muusika üldse, ei ole loodud lääne tempereeritud muusikasüsteemis. Seepärast on rakenduses võimalik noote mikrotoonides madaldada ja kõrgendada.
Vaata veebikeskkonda tutvustavat videot siit >>>
Õppekeskkonnas võib õppida algtõdesid, et saada kätte julgus leelot kaasa laulda või täiendada oma viisivaru. Kaugem eesmärk on taaselustada vanemat laulmisstiili – traditsioonist tasapisi kaduvat vana helilaadi ja viisivarieerimist, mis loob leelo erilise rikkaliku kõlamustri. Seto noodikiri on nagu lähtepunkt, et aru saada viisi põhimõtetest ja selle teadmisega edasi õppida arhiivisalvestustelt või kogenud lauljatelt.
Seto noodikirja rakendus ja Leelokool on loodud kultuuriministeeriumi toetatud loovuurimusprojekti käigus, Janika Orase, Mari Palolille, Žanna Pärtlase, Hans-Gunter Locki ja Tanel Torni poolt, kes oli ka tehnilise lahenduse autor.
Projekti loominguline partner oli Lummo Kati leelopark Setomaalt Meel Valgu juhtimisel.
https://laul.setomaa.ee/leelokool
Uuri lähemalt valminud veebikeskkonda:
https://www.folklore.ee/setonoot
Projektimeeskond tänab kõiki abilisi - seto lauljaid, õpitubades osalejaid ja pärimusmuusikatudengeid. Projekti rahastas Kultuuriministeerium.