Veeõnnetuse Eesti Kirjandusmuuseumis tingisid pooleliolevad remonttööd
17.08.2021
Möödunud kolmapäeval kell 15:30 tungis vesi ootamatult Eesti Kirjandusmuuseumi hoidlatesse. Õnnetuse põhjustasid käimasolevad remonttööd. Kirjandusmuuseumi töötajad ja objektil viibinud ehitajad alustasid koheselt hoidlatest arhiivimaterjalide päästmist ning seda tehti hilisõhtuni, kuid kuna vee juurdevool oli kiire ning tekkis ootamatult, said paljud säilikud märjaks ning nende kuivatamisega tegeleme veel tänagi. Suur tänu kõigile, kes päästetöödel osalesid ja kes jätkuvalt meie rahva vaimuvara kuivatamise ja taastamisega tegelevad!
Mis siis juhtus?
Veekahju põhjustasid ehitustööd, mida Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi tellimusel teostab AS Tartu Ehitus. Remondi käigus oli avatud osa saalipealsest katusest, kust kaudu vihmavesi kõigepealt remondis olevasse saali ja sealt põranda kaudu edasi saali all olevatesse viide hoidlaruumi tungis. Ehitaja oli küll sajuvee ärajuhtimiseks paigaldanud vastava rajatise, kuid see ei taganud paraku vajalikku kaitset ega suutnud nii suurt kogust vett ära juhtida.
Kõik ruumid täitusid liigse niiskusega ning otse vee kätte jäänud materjalidele on lisaks saanud niiskuskahjustusi ka ülejäänud hoidlate sisu, kahjustada sai ka hoidlate mööbel.
Kogu majas viibinud Eesti Kirjandusmuuseumi kollektiiv ruttas kohe kultuurivara evakueerima ning see tegevus kestis orienteeruvalt 15:30 kuni 22:30. Hoidlatest välja viidud eksemplarid paigutati kiiruga teistesse hoidlatesse või koridoridesse, seminariruumi, stuudioruumi ja mujale. Kuna tegutseda tuli kiiresti, ei olnud võimalik jälgida arhiivimaterjali paigutuses õiget järjestust ning süsteemi.
Põhiliselt said kahjustada Eesti Kultuuriloolise Arhiivi ja Eesti Rahvaluule Arhiivi arhivaalid: kunsti-, heli-, filmi- ja skulptuurikogu, aga ka käsikirjalist materjali. Maha tuleb kanda ka hinnanguliselt 1/4 müügilaost olevatest kirjandusmuuseumi enda viimastel aastatel kirjastatud raamatutest.
Meie inimesed alustasid koheselt ja jätkavad suuremahulise tööga – materjalide kuivatamine ja hilisem korralik ümberpaigutamine, kahjustustega säilikute eraldamine ning nendega tehtavad vajalikud toimingud. Näiteks keritakse käsitsi läbi kõik niiskust saanud magnetofonilindistused, ühe lindi kerimine võtab vastavalt niiskuskahjustusele ja paranduste vajadusele aega 15 minutit kuni 2 tundi ning linte on tuhandeid.
Korralduslikult on tekitanud probleeme ka ruumide ja hoone konstruktsioonide kuivatamise vajadus pidevalt töötavate puhuritega ning märga saanud signalisatsioonisüsteem, mistõttu ei saa maja panna tavavalvesse ning vajame täiendavat mehitatud valvet öösiti ja nädalavahetustel.
Lisaks saalile ja viiele hoidlale on rikutud veel ruume, kõige otsesemalt saali kõrval olev raamatuladu, kus riknesid kõik seal olnud köited.
Täname siiralt kõiki appi rutanud inimesi ning kaasaelajaid – tulid ka inimesed väljastpoolt meie maja – suur tänu teile! Oleme saanud palju kirju ja kõnesid, kus inimesed ja asutused enda abi pakuvad ning seda on kena näha.
Lubame omalt poolt teha kõik võimaliku arhiivimaterjalide päästmiseks ning selleks, et tulevikus oleksime selliste olukordade eest kaitstud.
Avame maja uurijatele taas 6. septembril!